Koncertu prisustvuju direktor Ruskog doma Evgenije Baranov, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, predstavnici ambasada Rusije, Belorusije, Kipra.
Na prelazu iz 19. u 20. vek hor postaje bogatiji uvođenjem svetovne muzike i aranžmana ruskih narodnih pesama.
© Sputnik / Lola Đorđević
Prisutni su i vikarni episkopi patrijarha srpskog Porfirija, marčanski Sava, hvostanski Justin, toplički Jerotej i remezijanski Stefan, koji se prisutnima obratio pre nastupa Moskovskog sinodalnog hora.
Moskovski sinodalni hor osnovan je 1721. godine ukazom Petra Velikog, a danas je mešoviti hor sa 80 članova, čiji je umetnički rukovodilac Aleksej Puzakov, zaslužni umetnik Rusije, a dirigent Mihail Kotelnikov.
Koncert Moskovskog sinodalnog hora u Hramu Svetog Save
© Sputnik / Lola Đorđević
Ukidanjem ruske Patrijaršije 1700. godine i osnivanjem Svetog sinoda, hor crkvenih pojaca pri Uspenskoj sabornoj crkvi Moskovskog Kremlja preimenovan je u Sinodalni. Repertoar hora su tada činila isključivo dela duhovne muzike.
Na prelazu iz 19. u 20. vek hor postaje bogatiji uvođenjem svetovne muzike i aranžmana ruskih narodnih pesama, a iz Ruskog doma ističu da su mnogi ruski kompozitori namenski pisali za Sinodalni hor i da je u njegovim aktivnostima učestvovao i Petar Iljič Čajkovski.
Moskovski sinodalni hor osnovan je 1721. godine ukazom Petra Velikog.
© Sputnik / Lola Đorđević
Kada je Ruska patrijaršija obnovljena 1917. godine, hor je zadržao svoje istorijsko ime. Za vreme Uskrsa 1918. godine, hramovi u Kremlju su zatvoreni i hor je prestao da postoji.
Današnji Moskovski sinodalni hor je obnovljen u proleće 2009. godine, po uzoru na čuveni hor crkve u Boljšoj Ordinki, gde je tradiciju moskovske škole horske crkvene muzike očuvao dirigent Nikolaj Matvejev još od 1948. godine.
Sinodalni hor uključen je i u programe osmišljene za moskovske božićne i uskršnje festivale.
© Sputnik / Lola Đorđević
Pored učešća na liturgijama, Moskovski sinodalni hor takođe izvodi i koncertne programe.
Hor sarađuje sa Ruskim nacionalnim orkestrom i Simfonijskim orkestrom „P. I. Čajkovski”, uključen je i u programe osmišljene za moskovske božićne i uskršnje festivale i učestvuje u važnim međunarodnim crkvenim projektima. Moskovski sinodalni hor ima i Dečji hor i Omladinski sinodalni hor.