„Gasna kriza ove godine jasno je pokazala kako deficit jednog energetskog resursa može da se odrazi na cene i balans u čitavom energetskom sektoru“, rekao je Sečin.
Kako je istakao, destimulacija tradicionalne energetike dovodi do smanjenja ulaganja neophodnog za održavanje nivoa proizvodnje tradicionalnih energenata, „što će izazvati nestašicu i još veće poskupljenje“.
Prema njegovim rečima, da bi se sprečilo da svetska ekonomija sklizne u takvu energetsku „inflatornu spiralu“ pristupi izmeni strukture svetske energetike moraju da budu izbalansirani.
„Visoke cene energenata nesumnjivo će usporiti ekonomski rast i era relativno niskih cena energije koja je trajala skoro 100 godina i koja je bila glavni podsticaj za razvoj svetske ekonomije mogla bi da se završi“, smatra izvršni direktor „Rosnjefta“.
Cena novembarskih fjučersa za gas u Evropi na otvaranju trgovanja 28.10. pala je za 9 odsto, na 950 dolara za hiljadu kubnih metara, pokazuju podaci na berzi „ICE“.
Poslednjih meseci cene fjučersa za gas u Evropi su se više nego udvostručile. U avgustu je cena jedva prelazila 500 dolara, dok je 6. oktobra dostigla istorijski maksimum od 1.937 dolara za hiljadu kubnih metara, nakon čega je na tržištu započeo pad, ali cene i dalje premašuju granicu od hiljadu dolara.