Istraživanje je sprovedeno nakon objavljene procene evropske organizacije da osobe koje svakodnevno nanose ruž za usne, u proseku u organizam dnevno unesu oko 57 miligrama tog kozmetičkog proizvoda, a godišnje 'pojedu' otprilike pet celih karmina.
Ako se titanijum dioksid svakodnevno unosi u organizam, on bi, prema novim naučnim saznanjima, dugoročno mogao da ima genotoksično delovanje i uticaj na poremećaj imunog sistema, kao i na pojavu tumora.
Titanijum dioksid, koji se dugo smatrao bezbednim, od maja 2021. više nije na spisku sastojaka bezbednih za upotrebu u prehrani Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA).
Osim u kozmetičkoj industriji, titanijum u obliku dioksida najčešće se koristi za bojenje mlečnih i konditorskih proizvoda, slatkiša, žvakaćih guma, kolača i pekarskih proizvoda i umaka.
Najvažnija promena u primeni titanijum dioksid je nov način njegove tehnološke proizvodnje te se on sada proizvodi u nanoobliku. Usitnjeni nanotitanijum dioksid lako prolazi biološke zaštitne barijere, poput crevne ili plućne ćelije i taloži se u mnogim unutrašnjim organima.
Potrošači mogu ustanoviti ima li ovog sastojka u ruževima tako što na ambalaži potraže šifru sastojka - CI 77891, pored koje ponekad piše i titanijum dioksid.
Trenutno se dioksid titanijuma još uvek dodaje u mnoge ruževe za usne koji se nude na tržištu, kaže Tomas Kopman, vođa nemačkog projekta istraživanja i procenjuje da će se nakon nove procene EFSA-e to vrlo uskoro promeniti.
Tokom istraživanja otkriveni su još neki sastojci u ruževima za usne koji mogu biti štetni.
„Iz ugla zaštite potrošača i zbog mera opreza ne bismo bezrezervno preporučili nijedan ruž koji smo testirali“, navedeno je u zaključku nemačke Organizacije za zaštitu potrošača Štiftung Varentest, preneo je portal Zimo.