Kako u Tokiju navode, avioni su leteli na oko 50-100 kilometara od japanskog ostrva Sumisu (ostrvo arhipelaga Smit) nakon što je po jedan brod Ratne mornarice Rusije i Ratne mornarice Kine prošao kroz Šangajski moreuz, dok su se još pet ruskih i kineskih brodova priblizili istočnoj strani ostrva Honšu.
„Juče, 21. oktobra, brodovi su prošli između ostrva Sumisu i Torisima, arhipelaga Izu, a zatim je u području 50-100 kilometara jugozapadno od ostrva Sumisu sa kineskog i ruskog broda poleteo po jedan helikopter“, saopštio je Isozaki.
Kao odgovor na to podignuti su japanski lovci. Predstavnik vlade je dodao da Tokio „sa velikom pažnjom prati kineske i ruske vojne brodove u blizini svojih teritorija i preduzima sve mere kako bi osigurao bezbednost morskog i vazdušnog prostora. Neću govoriti o ciljevima zbog kojih prolaze kineski i ruski brodovi“.
Zajedničke rusko-kineske vojne vežbe „Pomorska saradnja 2021“ održane su 14-18. oktobra u Japanskom moru, saopštila je pres služba Istočnog vojnog okruga Pacifičke flote Rusije. Održano je više od 20 različitih vežbi, a mornari su radili na zajedničkim taktikama manevrisanja i na organizaciji komunikacije.
Ranije je Ministarstvo odbrane Japana izjavilo da je prolazak brodova Ratne mornarice Rusije i Ratne mornarice Kine potpuno u skladu sa međunarodnim normama i da nije bilo narušavanja granica.