Izveštaj o tim aktivnostima se prvi put pojavio na izraelskom Kanalu 12 u četvrtak, . U izveštaju se navodi da je načelnik odbrambenih snaga izdao nalog izraelskom vazduhoplovstvu da se "intenzivno" osposobi za napad na podzemne nuklearne objekte.
U izveštaju nije navedeno gde se vežbe izvode, da li su simulirane ili se vežbaju u stvarnim avionima. Takođe nije naveden izvor za izveštaj, prenosi Sputnjik internešnel.
Prethodno je vlada odobrila 1,5 milijardi dolara dodatka za odbrambeni budžet za 2022. godinu za pripremu programa koji je dve godine bio pauziran nakon što se Trampova administracija jednostrano povukla iz nuklearnog sporazuma poznatog i kao Zajednički sveobuhvatni plan delovanja (JCPOA) i ponovo uvele sankcije čiji je cilj bio gušenje iranske ekonomije.
Tel-Aviv nije odobravao JCPOA, a tadašnji premijer Benjamin Netaniahu bio je među retkim liderima koji su podržali tvrdnje tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa da je Iran tajno zaobišao ograničenja dogovora.
Kao odgovor na Trampov potez, Iran je počeo da obogaćuje uranijum veće čistoće i u većim količinama nego što je dozvoljeno nuklearnim sporazumom, iako se ništa nije približilo tome što bi se moglo koristiti za izradu nuklearne bombe. Istovremeno, izraelski i američki lideri tvrdili su da je Iran još samo malo udaljen od raspolaganja nuklearnim oružjem.
Otkako je američki Džozef Bajden preuzeo dužnost, u Beču je održano šest rundi razgovora usmerenih na oživljavanje nuklearnog sporazuma, ali još uvek nije postignut dogovor. Uskoro će početi sedma runda, a administracija izraelskog premijera Naftalija Beneta sve više alarmira javnost o potrebi za snažnijim dogovorom. Oni takođe insistiraju da Izrael i SAD imaju „Plan B“ u slučaju da razgovori na kraju ne dovedu do željenog ishoda.
Međutim, nije jasno kako bi Izrael pokušao da napadne iranske nuklearne objekte, od kojih su mnogi duboko u zemlji i ispod planine Zagros. Nagađalo se da bi nova masivna bomba za uništavanje bunkera koju su Sjedinjene Američke Države testirale ranije ovog meseca mogla biti ključna.
S druge strane, Iran ima napredne sisteme protivvazdušne odbrane koji se mogu uporediti sa naoružanjem koje koristi napredna vojska poput Rusije.
Madžit Taht Ravanči, iranski ambasador u Ujedinjenim nacijama, nedavno je upozorio Izrael na posledice „bilo kakvog pogrešnog proračuna ili vojne avanture koja cilja Iran i njegov nuklearni program“.
Istovremeno u Izraelu je u toku vojna vežba u kojoj učestvuje pet vazdušnih baza i mnoštvo iranskih lovaca, bombardera, transportnih i aviona za nadzor.
Pročitajte još: