„Varijanta AY.4.2 'delta' soja već je otkrivena u Rusiji u izolovanim slučajevima, pokazali su rezultati sekvenciranja genoma virusa korona SARS-CoV-2 koji se skladište u bazu podataka 'VGARus'. U pojedinim krugovima novu varijantu nazivaju 'delta plus', ali taj naziv se ranije odnosio na drugi soj i stoga sada dolazi do određene zabune“, rekao je Hafizov.
Prema rečima Hafizova, prilično je velika verovatnoća da će se nova mutacija AY.4.2 proširiti i u Rusiji i svetu.
„Učestalost te podvrste se povećava, ali eksperti smatraju da ona nije odgovorna za kontinuirani veliki broj novozaraženih svakog dana u različitim zemljama“, precizirao je stručnjak.
Takođe nije isključio mogućnost da ta podvrsta „delta“ soja može da izazove dodatni porast zaražavanja. Hafizov je istakao da u borbi sa tim može da pomogne samo vakcinacija, posebno onih koji još nisu bili zaraženi kovidom 19.
Stručnjak je naglasio da su vakcine koje se upotrebljavaju u Rusiji prilično efikasne i protiv varijante AY.4.2.
„Ona se ne razlikuje tako mnogo da bi drastično promenila sposobnost vezivanja za antitela. Ako je suditi po tome da ima mutacije u S-proteinu, onda je najverovatnije više povezana sa zaraznošću, a ne sa težinom bolesti“, zaključio je Hafizov.
Prema podacima britanskih naučnika, nova mutacija virusa korona AY.4.2 mogla bi da bude 10-15 odsto zaraznija od „delta“ soja.