Fejsbuk se takođe složio u sporazumu koji je najavljen danas, da obuči svoje zaposlene o pravilima protiv diskriminacije i da sprovede šire oglašavanje i regrutaciju za zapošljavanje u svom programu sertifikacije koji omogućava poslodavcu da zaposli stranog radnika za stalno, prenosi AP.
Odeljenje za građanska prava Ministarstva saopštilo je da je Fejsbuk redovno odbijao da regrutuje ili zaposli američke radnike, među njima američke državljane, osobe kojima je odobren azil, izbeglice i one koje imaju stalno boravište, za pozicije, za koje je rezervisala za vlasnike privremenih viza.
Fejsbuk je sponzorisao vlasnike tih viza za dobijanje "zelenih karata'''' odobravajući im posao za stalno.
Takozvane H-1B vize su sastavni deo Silicijumske doline, koju široko koriste programeri i drugi zaposleni u velikim američkim tehnološkim kompanijama, a kritičari te prakse tvrde da strani državljani prihvataju da rade za niže plate od građana SAD.
Tehnološke kompanije tvrde da nije tako, da se obraćaju stranim državljanima jer imaju problema sa pronalaženjem kvalifikovanih programera i drugih inženjera koji su državljani SAD.
Uslovi poravnanja objavljeni danas najveća su građanska kazna i naknada zaostalih zarada koju je ikada izdejstvovala Služba za građanska prava u 35-godišnjoj istoriji sprovođenja antidiskriminacionih pravila prema Zakonu o imigraciji i državljanstvu, potvrdili su zvaničnici.