Vlasti su na adrese 30.000 preduzeća uputile pismo sa informacijom da, u slučaju nedostatka struje, može doći do ograničenja isporuke.
Prema navodima švajcarskih medija, od kompanija koje troše više od 100.000 kilovat-sati godišnje biće zatraženo da smanje potrošnju za 10 do 30 odsto u slučaju nestašica.
Takođe, od potrošača koji nisu prioritetni prvo će biti zatražena štednja, kako bi struja bila obezbeđena za industriju.
Iz izveštaja švajcarske skupštine navodi se da bi ove zime dva dana Švajcarskoj moglo nedostajati struja, prenosi Tanjug.
Proširenje obnovljivih izvora energije u Švajcarskoj se nastavlja, ali je još nejasno kako će ministarka ekologije Simoneta Somaruga sprovesti proširenje „čiste struje“, nakon što zakon o ugljen dioksidu nije prošao na referendumug.
Za švajcarsko snabdevanje strujom problem predstavlja što, na primer, solarna postrojenja zavise od vremenskih uslova, a to je problem zimi.
Dalji problem je što dugoročno raste potrošnja struje, pre svega i zbog sve većeg broja električnih automobila.
Takođe je otvoreno pitanje koliko će biti prošireni hidro kapaciteti.
Postojeće nuklearke se zatvaraju 2034.godine, a moglo bi i ranije iz tehničkih i ekonomskih razloga.
Jedan od značajnih faktora predstavlja nesiguran uvoz struje iz inostranstva. Susedne zemlje nisu uvek spremne da isporučuju struju Švajcarskoj. Nemačka napušta nuklearnu energiju i ugalj, a Austrija nema nuklearke i sama je zavisna od uvoza.
Pitanje je i da li bi Italija isporučivala Švajcarskoj iz svojih nuklearnih elektrana, ili će joj te količine biti potrebne za pokrivanje svojih potreba.
Da pod tim uslovima u Švajcarskoj ne dođe do „blekauta“ za Bern je ključno da sklopi sporazum o energiji sa EU.