Ta platforma bi mogla da izazove zabrinutost zbog ugrožavanja privatnosti i povećanja kontrole društvenih platformi nad onlajn aktivnostima, pišu američki mediji.
Kompanija je saopštila da će visokokvalifikovani radnici pomoći u izgradnji „metaverzuma“, futurističkog pojma za povezivanje ljudi onlajn, koji koristi proširenu i virtuelnu stvarnost.
„Dok započinjemo putovanje oživljavanja metaverzuma, potreba za visoko specijalizovanim inženjerima jedan je od najhitnijih prioriteta Fejsbuka“, navodi se u saopštenju.
Iako Fejsbuk nije jedini koji radi na toj platofrmi, i priznaje da je nijedna kompanija ne može posedovati, postoji zabrinutost da bi Fejsbuk, zajedno sa još nekim organizacijama, mogao da monopolizuje „metaverzum“ i iskoristi ga za prikupljanje i zaradu od ličnih podataka, poput onoga što već radi na internetu.
Fejsbuk je prošlog meseca najavio ulaganje od 50 miliona dolara za finansiranje globalnog istraživanja i partnerstva sa grupama za građanska prava, neprofitnim organizacijama, vladama i univerzitetima za razvoj proizvoda odgovornih za „metaverzum“.
Kompanija je dodala u saopštenju da će biti potrebno 10 do 15 godina da seu potpunosti realizuju mnogi od tih proizvoda.