SRBIJA

Može li Srbija da proizvede dovoljno struje za sebe — koje su zamke?

Kako će srpska privreda podneti svetsku energetsku krizu? Hoće li dizati cene u prodavnicama ili otpuštati radnike da bi smanjila troškove zbog skupljih energenata? Mogu li trgovci da odustanu od dela svoje zarade da se to ne bi desilo?
Sputnik
To je Televizija Prva ovog jutra pitala Svetlanu Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije i profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodraga Savića.
"Domaća proizvodnja električne energije bi mogla da pokrije više od 90 odsto domaće privrede, mogli bismo da budemo samoodrživi. Ovo bi trebalo da bude prilika za srpsku ekonomiju, kada sve ekonomije sveta vode bitku za što nižu cenu struje", izjavila je Budimčevićeva.
Dodala je da podaci pokazuju da je pre pandemije cena struje bila oko 60 evra po megavat-času, te da su se veliki sistemi dogovarali sa dobavljačima i ti ugovorili su bili na godinu ili dve.
"Problem je nastao kod ugovora koji sada ističu, a zbog poremećaja na tržištu, jer neki trgovci hoće da se rukovode cenama na berzi", pojasnila je ona i istakla da je Vlada Srbije dobro reagovala tokom pandemije, podsetivši da je dato više od osam milijardi evra za oporavak privrede, te ne bi bilo dobro da sad sav uložen trud padne u vodu.
Prema rečima profesora Savića, poslodavci će otpuštati radnike kad nemaju dobar biznis, kad nisu konkurentni.
"Ne može se u vreme krize poslovati isto kao pre, neko će propasti, ali ne zbog struje. Svako treba da se snađe, jedno od rešenja je da se poslodavci odreknu dela profita", zaključio je on, preneo je B92.
EKONOMIJA
Nikad brži rast cena nafte: Šta to znači za Srbiju
EKONOMIJA
Ana Brnabić najavila radnu grupu za praćenje cena energenata
EKONOMIJA
Direktor EPS-a: Uskoro odluka o ceni struje za privredu
Komentar