Kako je saopštio, istovremeno bi trebalo da se ponište planovi o formiranju Centra za svemirsku bezbednost NATO-a koji je Vašington želeo da otvori u Tuluzu.
Ovu ideju je podržala i liderka stranke Nacionalno ujedinjenje Marin le Pen. Kako se ispostavilo, ogorčenost na Ameriku ujedinila je političke suparnike.
Političari su se oglasili u jeku neviđenog diplomatskog skandala između Francuske i Amerike. Pariz se „naljutio“ kada je Australija raskinula sa francuskom kompanijom veliki ugovor za izgradnju 12 podmornica, vredan 56 milijardi evra, i preusmerila se na američke.
Štaviše, Australija, SAD i Velika Britanija formirale su novi savez AUKUS u sferi odbrane i bezbednosti. Francusku ne samo da nisu pozvali, nego je nisu ni upozorili.
Poništavanje ugovora vrednog 56 milijardi evra bio je za Francusku težak udarac. Iz Pariza poručuju da će „nož u leđa“ i „šamar“ od Amerike dovesti u pitanje veze Pariza i anglosaksonskih saveznika i da će „dovesti do teških posledica“.
U međuvremenu, u Francuskoj je već počela kampanja uoči predsedničkih izbora koji će se održati za sedam meseci. Do sad se kao najverovatniji kandidati ističu predsednik Makron, Melanšon i Le Penova, kao i novinar i politikolog Erik Zemur.
Stručnjaci smatraju da Francuska neće napustiti NATO, ali da će Makron maksimalno igrati na spoljne adute.