Ranije su hartije od vrednosti prema holandskom TTF indeksu (najlikvidnijem evropskom čvorištu) počele da trguju po ceni od oko 1.260 dolara za hiljadu kubnih metara, a za nekoliko minuta dostigle su vrednost od 1.280 dolara, nakon čega su počele da padaju.
Cene su u 8.57 po srednjoevropskom vremenu iznosile 1.073,6 dolara za hiljadu kubnih metara, što je 16,8 odsto niže od procenjene cene u sredu.
U sredu su gasni fjučersi skočili na 1.937 dolara, oborivši istorijski rekord, a zatim su isto tako naglo pali za više od 600 dolara. Na kraju trgovanja je hiljadu kubnih metara koštalo skoro 1.260 dolara.
Poslednjih nedelja došlo je do skoka na evropskom tržištu gasa – ako se početkom avgusta hartijama od vrednosti za isporuku goriva trgovalo po ceni od 515 dolara za hiljadu kubnih metara, mesec dana kasnije cene su porasle na 614 dolara, krajem septembra su se udvostručile, a za poslednja dva dana porasle su za još 30 odsto.
Stručnjaci povećanje cene gasa pripisuju niskom nivou popunjenosti skladišta gasa, ograničenoj ponudi glavnih dobavljača i velikoj potražnji prirodnog tečnog gasa u Aziji.