Amerika je „tata“ Kosova
„Ako Stana niko nije obavestio da će Eskobar doći na ovaj sastanak, onda Evropska unija ima ozbiljan problem u komunikaciji. S druge strane, ako uzmemo u obzir činjenicu da su Amerikanci ti koju su praktično stvorili nezavisno Kosovo, a ne Evropska unija, očekivano je bilo da se Eskobar pojavi u Briselu“, navodi Kovačić.
EU je izgubila i štap, i šargarepu
„EU je onog trenutka kada je pokazala da joj nije stalo do proširenja izgubila šargarepu, a štap ne verujem da bi mogli da iskoriste jer bi je to uvelo u nove probleme. Dakle, svi koji su zainteresovani za ovu priču, a ozbiljni su igrači, trebalo bi da se uključe u ovaj proces, jer je ovo otezanje postalo frustrirajuće, jer je jasno da EU ne daje rezultate i to se videlo po Briselskom sporazumu koji je dogovoren, ali ne i sproveden“, ističe on.
Amerika brani svoje interese
„Imenovanje Eskobara od strane Vašingtona za specijalnog izaslanika za ovaj region znači direktno uključenje u proces koji vodi EU između Beograda i Prištine. Odnosno, vraćanje na stari model pre Trampa, kada su Amerikanci na svim razgovorima bili prisutni. To što nisu sedeli za pregovaračkim stolom, ne znači da nisu kontrolisali i tok pregovora i suštinu i intervenisali u duhu njihovih interesa“, kaže Milivojević.
Vraćanje na stanje pre Trampa
„Amerika nikada nije bila statusno neutralna. Njen stav je jasan i njena uloga i sve što čini jeste da se potvrdi kosovska državnost. Dakle, njena pozicija je jasna. Pregovori koji se dešavaju u sredu podrazumevaju učešće tri strane, EU kao medijatora, i Beograd, i Prištinu. Ukoliko bi se Eskobar direktno, dakle, sedajući za pregovarački sto uz pomenute tri strane uključio u te razgovore — onda je to iskakanje iz onoga što nalaže rezolucija UN i onoga što nalaže kako da EU posreduje u pregovorima. Onda je to učešće nekog trećeg, što bi otvorilo pitanje formata pregovora i uopšte ciljeva tih pregovora“, napominje Milivojević.