Predsednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan, imaće sastanak u Sočiju 29. septembra, gde će razgovarati o bilateralnim odnosima i situaciji u Siriji.
"Postavlja se pitanje, da li Moskva treba da veruje Ankari, posebno uzimajući u obzir to što turski predsednik često zamenjuje bilateralnu retoriku neprijateljskom", navodi ekspert.
Kako smatra Antonopulos, interesi dve države se sukobljavaju u mnogim regionima planete: Putin pokušava da sačuva mir u Siriji, a Erdogan uz pomoć meke sile i armije želi da povrati bivše osmanske posede.
Politikolog je naglasio da Turska očajno pokušava da postane velika sila, ali je realnost takva da njeno prisustvo u bliskoistočnoj republici u potpunosti zavisi od volje Rusije. Pored toga, Ankara želi da promeni ravnotežu snaga u Zakavkazju i Libiji kako bi oslabila uticaj Moskve, dodao je on.
„Iako su Erdoganovi prijedlozi o stvaranju regionalne platforme za rješavanje problema pozitivan korak u pravom smjeru, s obzirom na njegovo dosljedno nesigurno ponašanje i izdaje u prošlosti, Moskva bi, s jedne strane, prihvatila takav blok s entuzijazmom, ali takođe se plašite, znajući da se ta Turska vrlo često lako okreće Zapadu “, rezimirao je stručnjak.
"Iako su Erdoganovi predlozi o formiranju regionalne platforme za rešavanje problema pozitivan korak u pravom smeru, s obzirom na njegovo dosledno nepouzdano ponašanje i izdaje u prošlosti, Moskva bi, sa jedne strane, prihvatila takav blok sa entuzijazmom, ali se takođe plašiti, znajući da se Turska vrlo često lako okreće prema Zapadu", zaključio je stručnjak.