Stručnjaci za arheologiju i antropologiju rekli su za časopis „Lajv sajens“ da imaju tri kandidata za tu titulu. Jedan je u Keniji, dok su druga dva u Etiopiji.
Lomekvi 3 – prvi alat služio za krcanje oraha
Prvi od tri kandidata je tzv. Lomekvi 3, gde se nalaze kosti hominoida i kameni artefakti. Nalazi se na niskom brdu u zapadnoj Turkani u Keniji, a veruje se da su stare oko 3,3 miliona godina, prema studiji objavljenoj 2015. u časopisu „Nejčer“.
Njegovo otkriće 2011. označilo je novi početak istraživanja velikih arheoloških nalazišta u svetu. Istraživači su rekli da je artefakte verovatno napravio Australopithecus afarensis koji ih je koristio za razbijanje oraha.
„Lomekvi 3 je najstarije poznato arheološko nalazište na svetu", napisao je koautor studije Džejson Levis, pomoćnik direktora Instituta za istraživanje sliva Turkane.
Iako nisu svi ubeđeni u drevnost kamenog oruđa pronađenog na tom mestu, svi naučnici slažu se da je Lomekvi 3 kontroverzno arheološko nalazište.
Reka Kada Gona – prvo sofisticirano oruđe
Neki arheolozi, kao što je Džonatan Sahle, viši arheolog na Univerzitetu Kejptaunu u Južnoj Africi tvrde da nedvosmisleni dokazi o najstarijem arheološkom nalazištu na svetu dolaze u obliku kamenog oruđa starog 2,6 miliona godina iz reke Kada Gona u Etiopiji.
Za razliku od naučnog rada o Lomekviju 3 koji je tek nedavno objavljen, Sahle je istakao da se istraživanje reke Kada Gona odvija već decenijama i da je izdržalo akademsku kontrolu.
Štaviše, kameno oruđe je najverovatnije napravio gracilni australopitekus, koji je živeo u istočnoj Africi pre oko 2,5 miliona godina. Fosili pronađeni u blizini kamenog oruđa pripadali su prvim ljudskim precima koji su pravili sofisticirano kameno oruđe.
Ledi-Geraru – sedimentna vilica kao dokaz
David Braun, profesor antropologije na Univerzitetu „Džordž Vašington“ rekao je da će, ako terenski rad ne potvrdi Lomekvi 3 kao najstarije arheološko nalazište na svetu, njegov sledeći izbor biti Ledi-Geraru u Afaru, u Etiopiji, koji datira pre oko 2,8 miliona godina.
U radu iz 2015. objavljenom u časopisu „Sajens“, istraživači su pronašli delimičnu hominoidnu vilicu sa zubima u Ledi-Geraru. Datirali su fosil i ispitali starost okolnog sedimenta kako bi utvrdili iz kog vremena potiče.
Međutim, Sahle je izrazio sumnju u datiranje ove lokacije jer je ona možda mlađa od 2,8 miliona godina, kako tvrde istraživači.
Sahle je naglasio da lokalitet Gona i dalje ima najbolje nedvosmislene dokaze o najstarijem arheološkom nalazištu na svetu.
Ali koji god od tri kandidata da dobije titulu najstarije arheološko nalazište, sva tri čine da piramide u Gizi stare 4.500 godina, a Stounhendž, star otprilike 5.000 godina, deluju kao male bebe.