Kazne za nepopisivanje kreću se od 2.000 do 5.000 kuna (270 do 670 evra) za fizičke osobe, prenosi portal Index.
Udruženje Srba iz Hrvatske, sa sedištem u Beogradu, apelovalo je na sve Srbe u Hrvatskoj koji imaju pravo, prema hrvatskom Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova od 3. aprila ove godine, da iskoriste svoje pravo i da se popišu kako bi bar donekle ispravili učenjenu nepravdu najpre progonom, a onda i oduzimanjem prebivašista i gubljenjem svih prava koja iz toga proizlaze.
Udruženje je najoštrije osudilo otpor hrvatske desnice, pre svega nepriznate "Hrvatske pravoslavne crkve", koja vuče korene iz Nezavisne države Hrvatske i poziva da se umesto srpskog identiteta promoviše kategorija "Hrvat - pravoslavac".
Ukazujući na značaj ovog popisa, Udruženje podseća da je reč o trećem popisu od osamostaljenja Hrvatske i prvom od njenog ulaska u EU i poručuje da je osnovni problem to što je u Hrvatskoj Srba sve manje.
Podsećaju da je popisom stanovništva pre ratnih sukoba, iz 1991., u Hrvatskoj bilo više od 600.000 Srba, prvi posleratni popis 2001. pokazao je brojku od 201.600 pripadnika srpske zajednice, a od prošlog popisa iz 2011. godine, kada ih je bilo 186.000, i donošenja Zakon o prebivalištu, prema kojem ih je izbrisano oko 70.000, što znači da će ih na ovom popisu biti znatno manje.
Srpsko narodno veće (SNV) objavilo je, u oviru kampanje "Ne budi samo Srbin... Budi e-Srbin", spot u kojem je pozvalo Srbe u Hrvatskoj da se bez straha izjasne kao Srbi na popisu stanovništva putem interneta.