„Te mape puta, programi integracije otvaraju mogućnosti za modernizaciju beloruske i ruske industrije zarad povećanja našeg BDP-a, solventnosti preduzeća, međusobne saradnje, zamene uvoza domaćim proizvodima… Ovo će imati kumulativni efekat, kao što je to slučaj sa ruskom ekonomijom, plus 1,5 odsto BDP-a. To je direktan put za postizanje tehnološkog suvereniteta, jer finansijska sredstva omogućavaju finansiranje razvoja privrede, razvoja tehnologije, nauke i inovacija“, ocenjuje Petrovski.
„Za Rusiju je ovo takođe važno, pošto je Ruska Federacija veoma zainteresovana za redovno, neometano snabdevanje nekim beloruskim tehnologijama, kao što su, na primer, tegljači raketa, optika, elektronika. Takođe, Moskva je zainteresovana da Belorusija ne bude u sferi uticaja NATO-a, nego da bude solidarna s Rusijom, s obzirom da NATO gradi infrastrukturu na našim granicama, što je direktna pretnja našim zemljama. Praktično, geostrateški položaj Belorusije osiguraće bezbednost glavnog pravca, tj. Moskve i Moskovske oblasti, Centralnog federalnog okruga, što je, po mom mišljenju, jedan od najvažnijih prioriteta za Rusiju u slučaju neprijateljskih akcija kolektivnog Zapada“, ističe Petrovski.
Jačanje ekonomije i vojske
„Generalno, integracija je uvek neka vrsta kompromisnog rešenja. Šta to omogućava? Pre svega, ovo obezbeđuje predvidljivost i jasnoću integracionih perspektiva Saveza, a to je važno za biznis, preduzetnike, investicije. Na taj način zaobilazimo kojekakve priče o trgovinskim ratovima, mesu, mleku i ostalom“, kaže Petrovski.
I zemlje ZND mogu u Savez
„Ako prvo pogledamo strukturu ovih 28 integracionih programa, a potom vidimo njihovu implementaciju, onda možemo reći da bi sledeća faza trebalo da bude njihova primena u okviru Evroazijskog ekonomskog saveza tj. integracija njenih članica: Kazahstana, Kirgizije, Jermenije i drugih, pošto struktura ovih saveznih programa odgovara strukturi EAES… U okviru EAEU je zaista moguće primeniti te već napravljene programe, implementirati ih i ići dalje.“
„Predsednik Rusije rekao je da treba ići korak po korak, prvo nam je potrebna koordinisana makroekonomska politika dveju zemalja, pa tek onda razmišljati o zajedničkoj valuti“, zaključio je Petrovski.