„Ukrajina je od 1. septembra 2021. godine zatvorila pristup teritoriji zemlje za pridnjestrovska vozila bez takozvanih neutralnih tablica, čiji je stvarni broj, inače, sada višestruko manji od potreba 120.000 vlasnika automobila na levoj obali Dnjestra. Taj skandalozni potez Kijeva pogađa interese svih stanovnika regiona, uključujući desetine hiljada ukrajinskih građana“, smatra diplomata.
S tim u vezi, Zaharova je ocenila da će se ukrajinska blokada Pridnjestorovlja „najnegativnije odraziti na proces regulisanja sukoba na Dnjestru i da će anulirati sve napore da se obnovi njegova pozitivna dinamika“.
Prema rečima portparolke, „Ukrajina se na taj način potpuno diskredituje kao garant i posrednik u radu 'Stalne sednice o političkim pitanjima u okviru pregovaračkog procesa o Pridnjestrovlju (format 'pet plus dva')“.
„Izgleda da borba protiv sopstvenog stanovništva i ukrajinskih građana koji žive na obližnjim teritorijama postaje 'zaštitni znak' politike aktuelnog rukovodstva Ukrajine, često suprotno njenim interesima, izvršavajući uputstva stranih pokrovitelja. Nakon nehumane blokade vodosnabdevanja Krima i socijalno-ekonomske izolacije Donbasa, ukrajinski političari počeli su da guše stanovnike Pridnjestrovlja“, navodi se u dokumentu.
Ona je takođe pozvala zvanični Kijev da se striktno pridržava svojih međunarodnih obaveza u oblasti ljudskih prava i sloboda, a međunarodne strukture, posebno Evropsku uniju, da daju adekvatnu ocenu ponašanja „svojih ukrajinskih štićenika“.
Ukrajina je ranije organizovala saobraćajnu blokadu Pridnjestrovlja – naime, Kijev od 1. septembra zabranjuje ulazak i tranzit automobila sa tablicama nepriznate republike.
Podsetimo, Moldavija je prvi put zabranila da vozila sa tablicama iz Pridnjestrovlja prelaze granicu sa Ukrajinom početkom 2020. godine. Kao odgovor na to, vlasti Pridnjestrovlja su obećale da će zabraniti da automobili sa moldavskim tablicama prelaze pridnjestrovski deo moldavsko-ukrajinske granice. Nakon toga je Moldavija ukinula zabranu.
Pridnjestrovlje, u kojem 60 odsto žitelja čine Rusi i Ukrajinci, tražilo je izlazak iz sastava Moldavije još pre raspada Sovjetskog Saveza, strahujući da će se na talasu nacionalizma Moldavija ujediniti s Rumunijom. Posle neuspešnog pokušaja moldavskih vlasti da nasilno reše problem 1992. godine, Pridnjestrovlje je faktički postalo teritorija koja nije pod kontrolom Kišinjeva.