Australijski NSW tokom vikenda je objavio da je šest osoba umrlo sa kovidom 19, čime je ukupan broj umrlih od ovog virusa porastao na 89 od 16. juna.
Doktor Džeremi Mekenalti rekao je na dnevnom brifingu da je do promene načina evidencije i računanja došlo zato što je teško doneti zaključak da li je neko umro direktno od kovida ili zbog nekih drugih pridruženih bolesti, prenosi Dejli mejl.
,,Znamo da kad stariji ljudi umru, mogu imati niz komorbiditeta, a takođe i to što su stari već povećava rizik od smrti”, rekao je Mekenalti.
,,Kovid često može dovesti do smrti, ali ne mora. Ponekad se čini da su se neki pacijenti koji su nažalost umrli, pre smrti oporavili od kovida, a onda umrli od nečega drugog. Prijavljujemo ljude koji su umrli” sa kovidom, osim ako postoje jasne indikacije da je kovid direktno izazvao smrt", istakao je Mekenalti.
Dodao je da je lekarima koji su brinuli o pacijentima bilo teško da formulišu u kojoj meri je zaista virus doprineo smrti njihovih pacijenata.
Istovremeno, nemački Velt se bavio istom ovom temom - računanju smrtnosti od kovida.
Velt prenosi intervju sa doktorom i sociologom Bertramom Hojslerom, čelnikom nezavisnog instituta za istraživanje zdravlja IGES u Berlinu u kojem ovaj doktor otkriva da istraživanja dokazuju da korona nije verovatni uzrok smrti u 80 odsto zvaničnih smrti od kovida prijavljenih u Nemačkoj od početka jula.
Pročitajte još: