Kako sledi iz brojnih izjava zapadnih „partnera“ Rusije, oni ne odustaju od svojih pokušaja da nametnu svoju viziju demokratije Rusiji, uključujući i podršku otvoreno antidržavnih snaga, rekao je izaslanik za Sputnjik.
„Tako da moram da na vaše pitanje odgovorim potvrdno: rizici od stranog mešanja u proces izbora su veliki“, istakao je Askaljdovič.
On je napomenuo da u smislu suprotstavljanja takvim pokušajima ruska strana, pre svega, radi aktivno na informisanju i objašnjavanju, saopštava sugrađanima principijelan stav: izbori se održavaju apsolutno otvoreno, transparentno i u potpunosti u skladu sa slovom zakona.
„Očekujemo veliki broj posmatrača na stranim biračkim mestima iz Javne komore i drugih struktura – nemamo šta da krijemo od građana, pošteno radimo svoj posao“, dodao je on.
Ranije je OEBS saopštio da posmatrači ove organizacije, uključujući i preko Kancelarije za ljudske prava, neće pratiti proces glasanja na parlamentarnim izborima u Rusiji, budući da je Rusija ograničila broj posmatrača zbog epidemiološke situacije. Zamenik direktora odeljenja za informacije i štampu Ministarstva spoljnih poslova Rusije Aleksandar Bikantov izjavio je da Rusija žali zbog ove odluke. Prema njegovim rečima, Kancelarija OEBS-a je sama odustala od učešća u posmatranju izbora u Ruskoj Federaciji i njene dalje procene „verovatno neće zasluživati pažnju niti će biti uzete u obzir“.
Izbori za Državnu dumu održaće se ove godine od 17. do 19. septembra. Državna duma bira se na petogodišnji mandat po mešovitom izbornom sistemu: 225 poslanika bira se sa stranačkih lista, a još 225 iz jednomandatnih izbornih jedinica u jednom krugu.
Pročitajte još: