SAD uvele sankcije nekolicini Rusa zbog situacije sa Navaljnim i „Severnog toka 2“

Američka administracija u petak je objavila da uvodi sankcije protiv devet fizičkih lica i četiri organizacije u Rusiji na godišnjicu incidenta sa liderom ruske opozicije Aleksejem Navaljnim, saopštilo je američko Ministarstvo finansija.
Sputnik
„Niz lica kojima su danas uvedene sankcije stavljeno je na listu zbog svoje umešanosti u kontinuiranu upotrebu hemijskog oružja od strane Rusije, kršeći međunarodne standarde i sporazume“, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Vašington smatra da su ta lica rukovodila, bila umešana i bila odgovorna za ono što se dogodilo Navaljnom.
Sankcije su uvedene, između ostalog, direktoru Instituta za kriminalistiku Federalne službe bezbednosti Rusije (FSB) generalu Kirilu Vasiljevu, kao i general-pukovniku i načelniku Službe za zaštitu ustavnog sistema i borbu protiv terorizma FSB-a Alekseju Sedovu.
Osim toga, sankcije su uvedene zameniku direktora Instituta za kriminalistiku Stanislavu Makšakovu, zaposlenima u ovom institutu Alekseju Aleksandrovu i Ivanu Osipovu, načelniku specijalnog tehnološkog centra FSB-a general-majoru Vladimiru Bogdanovu i oficiru FSB-a Vladimiru Panjajevu.
Sankcije su uvedene i Konstantinu Kudrjavcevu, radniku Instituta za kriminalistiku koji je, prema Sjedinjenim Američkim Državama, direktno pripadao grupi lica umešanih u navodno trovanje Navaljnog.
Spisak sankcija u mnogome se poklapa sa sankcijama Velike Britanije koje su objavljene ranije u petak u Londonu.

Sankcije zbog gasovoda

SAD su takođe uvele sankcije dvojici državljana Rusije i jednom brodu zbog izgradnje gasovoda „Severni tok 2“, saopštio je američki državni sekretar Entoni Blinken.
Ranije je američki predsednik Džozef Bajden obavestio Kongres da je potpisao ukaz prema kojem šefovi Stejt departmenta ili Ministarstva finansija mogu da uvode ekonomska ograničenja u vezi sa „određenim energetskim projektima“ u Rusiji, uključujući „Severni tok 2“. Prema rečima šefa države, dokument ima za cilj održavanje energetske bezbednosti Evrope.
Komentar