Ministarka za rad Darija Kisić Tepavčević, koja je predvodila državnu ceremoniju, istakla je da je na planini Cer, Gučevu i Mačkovom kamenu, srpska vojska, uz prisustvo najviših oficira u prvim redovima i kralja Petra i njegovih sinova, počela da ispisuje slavne stranice srpske vojne istorije.
Napominjući da se vojnička hrabrost junaka sa Cera izučava i danas na vojnim akademijama širom sveta, kao remek delo strategijski izvedene vojne operacije i najsvetliji primer junaštva, herojstva i patriotizma, ministarka je poručila da su njihova dela besmrtna.
„Današnja Srbija je isto toliko hrabra i posvećena slobodarskim idejama i očuvanju državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Okrenuvši se budućnosti, s ponosom se sećajući naših predaka, mi potomci ovih velikih junaka živimo u zemlji u kojoj je reč sloboda najveća dužnost i obaveza“, poručila je ona.
Naglasila je da je tada Srbija uspela da porazi austrougarske trupe i da se suprotstavi vojnoj sili koja je u tom momentu imala šest puta veću teritoriju i jedanaest puta više stanovnika.
„Zato danas, sa ovog mesta, gde su sahranjeni srpski vojnici, poručujemo da se prošlost ne zaboravi, a da se herojski podvizi cerskih junaka zauvek pamte. To je naše nasleđe i ponos“, navela je Tepavčevićeva.
Ministarka je u Spomen knjigu u Muzeju u okviru kompleksa upisala: „Srbija će zauvek pamtiti vašu hrabrost. Živela Srbija!“, preneo je Tanjug.