Prema njegovom mišljenju, tim činom se, „u simboličkoj ravni, duboko vređa dostojanstvo i zemlje i naroda“.
„To mu je i namera da nas ponizi po oba osnova i stavi na znanje da smo kolonija kojom upravlja beogradski guverner oličen u funkciji predsednika Vlade, poduprtoga guvernerom cetinjske filijale Beogradske patrijaršije“, kazao je Mihailo u intervjuu „Pobjedi“.
On je ocenio da nema previše razlike između najavljenog čina ustoličenja Joanikija na Cetinju i bivšeg mitropolita Amfilohija.
„I jedan i drugi čin su po svojoj suštini uvredljivi za nas kao narod. Čak, mislim da je ovaj, kao i onaj na kome je ustoličen Amfilohije, najava novih nesreća i zala koje će nas snaći. Boga molim da nam se ne dese“, kazao je Mihailo.
On smatra da je, podrškom najavljenom ustoličenju, očita namera crnogorskog premijera Zdravka Krivokapića, predsednika Skupštine Alekse Bečića i potpredsednika Vlade Dritana Abazovića, da se izazovu nemiri s mogućim neželjenim posledicama.
„Ako neki događaj, kao ovaj, nije poželjan u nekom gradu, jer je protiv volje tamošnjih građana, onda je to nasilje. Nepozvani i neželjeni gosti ne idu tamo gde nisu dobrodošli od domaćina“, rekao je Mihailo.
On je potom naveo da je na pitanje „Koliko je do Cetinja?“, Njegoš svojevremeno odgovorio: „Za prijatelja pet ura hoda, a za neprijatelja nikad“.
„Ne želim nikoga u Crnoj Gori da vređam kao njenog neprijatelja, jer takve reči nisu dostojne ni za jednog običnog čoveka, kamoli za sveštenika i velikodostojnika crkve, već samo podsećam na istorijske tekovine i istine koji važe za sva vremena“, dodao je Mihailo, preneo je portal RTCG.