Hrvati troše „kao nikad“: Kupuju se „poršei“ i stanovi u izgradnji za 4.000 evra po kvadratu

Hrvati troše „kao nikad“, više nego 2019. godine. Padaju rekordi u potrošnji. Hrvati su prvi put najviše potrošili u julu, a ne u avgustu kao do sada.
Sputnik
Zaključno sa 7. avgustom, građani Hrvatske potrošili su 113 milijardi kuna (više od 15 milijardi evra) više nego rekordne 2019. godine.
Da se ponašaju kao da krize nikada nije bilo, govori i podatak da prodaja luksuznih automobila ide kao nikada do sada. I tu nije kraj, kupuju se stanovi, a da „nije pala ni prva lopata na gradilištu“, piše hrvatski portal „Dnevnik“.
Nije dugo trebalo da građani zaborave na pandemijsku ekonomsku krizu koja je lane zatresla svet i počnu trošiti šakom i kapom.
„Ljudi su više kod kuće bili pa su uštedeli tako da izgleda da se više troši. I mi isto“, otkrila je Đurđica za Dnevnik Nove TV. S druge strane, Božica objašnjava da je opuštenija kao penzionerka, samo u razgledanju: „Kad vidim cenu padnem u nesvest“, dodala je.
Dana 30. jula oboren je rekord u potrošnji. Izdato je računa u vrednosti 926 miliona kuna (123 miliona evra), što je najveća potrošnja u jednom danu od uvođenja fiskalizacije.
Tokom pandemijske 2020. godine građani su uštedeli više od dve milijarde evra, pa sada troše, ističu ekonomisti.
Hrvati spojili Pelješki most, šta će biti sa Neumom /video/
„Na neki način su čekali da prođe ta neizvesnost oko krize da počnu da troše. Oporavak potrošnje i njen značajniji rast pozitivno deluje i na stanje u državnom budžetu s obzirom na prihode od PDV-a koji su njegova najznačajnija Stavka“, objasnila je ekonomista Iva Tomić.
U prvoj polovini godine kupljeno je gotovo 6.000 automobila više nego u isto vreme lani, a posebno dobro idu oni najluksuzniji. Primera radi, prodato je dvostruko više „poršea“.
Navala je i na stanove. Na mestu trošnih baraka u samom centru Zagreba gradiće se stambeni kompleks. Iako gradnja nije ni počela, stanovi se već rezervišu i to uprkos ceni koja ide i do 4.000 evra po kvadratu. Potrošačka groznica nakon pandemijske godine ne iznenađuje psihologe.
„S obzirom da kriza jako dugo traje, da smo mi prošli već niz prilagođavanja, niz odricanja i gubitaka, očekivano je da sada kada imamo priliku pokušavamo da konzumiramo sve ono što nam nedostaje. Međutim, jako je važno da znamo da zapravo kupovinom ne kupujemo sve ono što nam treba i ne zadovoljavamo sve svoje potrebe. Zapravo novac ne može kupiti sve ono što je možda najbitnije“, komentarisala je psiholog Ela Selak Bagarić.
Neki su se već ohrabrili i na zaduživanje pa su, nakon dugo vremena, u junu počeli da rastu i gotovinski krediti koji se mogu dobiti i putem pametnog telefona, prenosi B 92.
Sve o domaćoj i svetskoj ekonomiji

Pročitajte ovde

Komentar