Parastos su organizovala udruženja izbeglih i raseljenih u Srbiji, koja ističu da im Hrvatska sistemski uskraćuje ljudska prava i onemogućava povratak i obnovu uništene imovine.
Proterani Krajišnici s bolom se sećaju dana u kome su ostali bez svega što su generacijama stvarali i kad su krenuli u neizvesnost.
Nenad Avramović iz Siska ističe da su razmere egzodusa shvatili tek kada su došli u Srbiju.
" Mi Krajišnici smo postali svesni tog našeg egzodusa možda malo kasnije. Tek posle nekoliko meseci bitisanja ovde u Srbiji počeli smo da shvatamo gde smo i šta smo. Problema ima i dan danas, ali eto mi smo poput Feniksa, dižemo se iz pepela i idemo dalje, poručuje Avramović.
Nenad Avramović
© Sputnik / Lola Đorđević
"Oluja" je najveći ratni zločin u Evropi posle Drugog svetskog rata i završetak etničkog čišćenja srpskog naroda s prostora današnje Hrvatske, ističu u Savezu Srba iz regiona.
"U Hrvatskoj se slave ratni zločinci i negira se ratni zločin protiv našeg naroda. Tražim da Srbija pokrene suštinski dijalog oko rešavanja naših brojnih imovinskih i stečenih i drugih prava", rekao je predsednik ovog saveza Miodrag Linta.
Izbeglička udruženja ukazuju na to da proterani Srbi ni danas ne mogu da ostvare svoja prava.
Parastos žrtvama "Oluje" u Beogradu
© Sputnik / Lola Đorđević
"Sva naša osnovna ljudska prava se i dalje krše u Hrvatskoj, nema povratka, nema obnove, a to više nije u našoj moći, to je već u moći Hrvatske, Srbije, a i međunarodne zajednice koja je dopustila da se tako nešto nama i dogodi", ističe Milan Žunić, predsednik Koordinacije udruženja izbeglih i raseljenih u Srbiji.
Porodice nestalih lica kažu da je "Oluja" nekažnjeni zločin, da je proces traženja sve usporeniji i da se ovo pitanje politizuje.
"Još uvek se oko 700 lica vodi kao nestalo, samo iz "Oluje". U Hrvatskoj na institutima za sudsku medicinu nalaze se posmrtni ostaci još 896 tela za koja se godinama ne vrši identifikacija", kaže Dragana Đukić, predsednica Udruženja porodica nestalih i poginulih lica "Suza".
Proterani Srbi i danas ne mogu da ostvare svoja prava...
© Sputnik / Lola Đorđević
Svaka žrtva koja je zaboravljena - ubijena je dva puta, zato je važno mladim generacijama prenositi istinu o onome što se dogodilo da se takva stradanja više ne ponove, poručuju Krajišnici.