Prema rečima Lavrova, trenutno ruska vakcina prolazi ekspertizu u Evropskom agenciji za lekove, a u proleće su evropski stručnjaci posetili medicinske institucije u Moskvi koje su uključene u ispitivanja vakcine, kao i proizvodne pogone.
„Stručnjaci EMA su u direktnom radnom kontaktu sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i Ministarstva industrije i trgovine Rusije. Prema našim informacijama, nema primedbi na samu vakcinu i stepen njene efikasnosti“, precizirao je Lavrov.
Istovremeno je izrazio nadu da pitanje odobravanja „Sputnjika Ve“ neće biti politizovano.
Šef ruske diplomatije je podsetio da se ruska vakcina sve više koristi u svetu – trenutno se upotrebljava u skoro 70 zemalja, uključujući osam evropskih država.
U tom kontekstu pojedini predstavnici EU i zemalja-članica „povećavaju stepen agresivne retorike“ protiv ruske vakcine, ističe on.
„Ako su ranije govorili o potrebi da se 'bude na oprezu', u poslednje vreme se ne libe direktnih apela da se 'Sputnjik Ve' i stranci koji su primili tu vakcinu uopšte ne puštaju na teritoriju EU“, precizirao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, evropski službenici su od samog početka pokazivali dvostruke standarde kada je reč o ruskim preparatima. Konkretno, uprkos tome što EMA nije bila izdala zvanično odobrenje, Brisel je sklapao ugovore vredne milijarde sa proizvođačima zapadnih vakcina protiv korone.
„Evropska komisija je u početku ograničila krug 'izabranih' dobavljača samo na kompanije iz EU, SAD i Velike Britanije. Ovde se jasno vide znaci nepoštene konkurencije“, naglasio je on, istakavši da ne bi trebalo da bude mesta za politiku kada se radi o zdravlju ljudi.
Takođe je naglasio da su neosnovani napadi Zapada usmereni protiv ruskih vakcina.