Sednicu je sazvao predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović koji je istakao da je na sastanku rasprava bila veoma konstruktivna i da je doneseno nekoliko zajedničkih zaključaka.
Jedan od njih je da srpski predstavnici u zajedničkim institucijama neće učestvovati u radu i neće donositi nikakve odluke dok se "pitanje nametanja od strane visokog predstavnika ne reši".
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je da visoki predstavnik nema legitimitet i da RS neće prihvatiti ni jednu više odluku.
"Od ovog trenutka politički predstavnici iz Republike Srpske neće učestvovati u radu tri najveća tela u zajedničkim institucijama, (oba parlamentarna doma, Predsedništvo BiH i Savet ministara), dok se ne vidi kako da odbacimo nametnuta rešenja", naglasio je Dodik.
Jedan od zaključaka sastanka je i da u proceduru bidu upućene izmene dva zakona.
Branislav Borenović, lider PDP, rekao je da to znači da neće biti donošene odluke u tim institucijama do daljeg, odnosno dok se ne reši pitanje nametnutog zakona.
Mirko Šarović, predsednik SDS, rekao je da su svi saglasni da se više nikada neće prihvatiti bilo koja odluka visokog predstavnika.
Podsetimo, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Valentin Incko doneo je odluku kojom, pozivajući se na Bonska ovlašćenja, nameće izmene Krivičnog zakona BiH kojima se predviđa kažnjavanje negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.
O tome šta su mogući scenariji u BiH, da li je Inckovo „zakucavanje“ isprovocirano izveštajem Nezavisne komisije o Srebrenici, koji ocenjuje da zločin koji se dogodio nije bio genocid, ili je odgovor na rusko-kineski nacrt rezolucije o visokom predstavniku, za Sputnjik govore diplomata u penziji Zoran Milivojević, politički analitičar iz Banjaluke Vojislav Savić i profesor Srđan Perišić: