U navodima istrage koje je objavilo 17 medijskih organizacija predvođenih neprofitnom novinarskom grupom „Zabranjene priče“ sa sedištem u Parizu, kaže se da je špijunski softver, izrađen i licenciran na izraelsku kompaniju NSO, korišćen u pokušajima i uspešno izvedenim operacijama hakovanja pametnih telefona pojedinih novinara, vladinih zvaničnika i aktivista za ljudska prava, prenosi Rojters.
Prema navodima tog francuskog lista, pored Makrona, na udaru su bili i tadašnji francuski premijer Eduar Filip, kao i 14 visokih zvaničnika francuske vlasti.
Prisluškivanje iz Maroka događalo se 2019. godine, navodi Le Mond, dok je Makron sporni telefon koristio otkako je izabran za predsednika 2017. godine.
Na pitanje da prokomentariše ove navode, Jelisejska palata je odgovorila da „ako se pokažu tačnim, radi se o veoma ozbiljnoj stvari i sva svetla će biti uprta u to otkriće“.
Maroko nije odgovorio na tvrdnje Le Monda, ali je ranije odbacio sve navode da je umešan u aferu špijuniranja preko programa „Pegaz“.