„Veći deo evropskih vojnih snaga je u žalosnom stanju, modernizacije nema, sredstava nema, kao ni vojnog iskustva“, dodao je Motilj.
Saobraćajna mreža na evropskom kontinentu je zastarela i za prebacivanje snaga bilo bi potrebno nekoliko nedelja, pa možda i meseci, dodaje ekspert i upozorava da „ne treba računati na Ameriku jer se njihove snage nalaze s druge strane okeana“.
„U slučaju da rat s Rusijom bude kratak veoma je moguće da snage NATO ne bi ni stigle do Ukrajine“, naveo je politikolog.
Ako bi i stigle nema garancija da bi mogle brzo da se uključe u borbena dejstva i odigraju pozitivnu ulogu za Ukrajinu.
Poseban problem predstavlja i peta tačka Ugovora NATO koja obavezuje članice Alijanse na uzajamnu pomoć u slučaju napada ali prema kojoj primena oružanih snaga nije garantovana i svaka članica sama odlučuje šta će preduzeti.
„To znači da Nemci imaju pravo da smatraju samit predsednika za neophodan korak, Francuzi – Rezoluciju SB UN, Italijani – konferenciju pisaca i slično “, rekao je on.
Članstvo Ukrajine u NATO nije lek, bezbednost zemlje zavisi od nje same. Ipak, Kijev bi trebalo da se pridruži Alijansi da bi se udaljio od Rusije i dobio podršku Zapada, zaključio je ekspert.