Neukusan pritisak Brisela na Srbiju: Sada je tema Bašar el Asad

Srbija treba da reaguje kao suverena zemlja i nema razloga da čini simbolične korake da bi odobrovoljila Evropsku uniju. Ukoliko bismo to sada učinili verovatno da bi njihovi zahtevi u nekim situacijama bili još teži, kaže za Sputnjik nekadašnji diplomata Milisav Paić na kritike koje je EU uputila Srbiji zbog toga što šalje ambasadora u Siriju.
Sputnik
Portparol EU za spoljnu politiku i bezbednost Peter Stano izjavio je da je odluka Srbije da diplomatske odnose sa Sirijom podigne na nivo ambasadora suprotna stavu Unije. Slanje ambasadora, kako je objasnio zvaničnik EU, podrazumeva predaju akreditiva šefu države – „u ovom slučaju Bašaru el Asadu koji se nalazi na listi sankcija EU i za Brisel nema demokratski legitimitet kao predsednik države“.
Iz ministarstva spoljnih poslova Srbije je, međutim, odgovoreno da Srbija nikada nije prekidala diplomatske odnose sa Sirijom, da je mandat prošlom ambasadoru istekao 2013. a da su se zbog bezbednosne situacije u Siriji u međuvremenu diplomatski odnosi odvijali na nivou privremenog otpravnika poslova.

Na listi pritisaka – Bašar el Asad

Zato što je na listi EU sankcija kao nelegitiman predsednik, Brisel smatra da i Srbija treba da ignoriše Asada.
Diplomata u penziji, predsednik organizacije „Spoljnopolitički krug“ Paić nema dilemu kako treba gledati na najnoviju lekciju održanu iz Brisela.
„Slanje ambasadora Srbije u Damask suvereno je pitanje Republike Srbije o kome ona odlučuje bez potrebe da se konsultuje sa drugim zemljama. To pitanje harmonizacije naše spoljne politike sa politikom EU doći će na dnevni red kada budemo ušli u EU. Do tada su takvi zahtevi i kritike na račun Srbije potpuno neutemeljeni“, jasan je naš sagovornik.
On napominje da je sve što se događalo u Siriji, a sada se dovodi u pitanje i legitimnost vlasti Bašara el Asada, pobednika na predsedničkim izborima, posledica pokušaja da se u Siriji sprovedu takozvane unutrašnje promene, reforme, demokratizacija režima. Upravo to je dovelo do haosa u Siriji, kao i ostalim zemljama gde se Zapad uplitao i smenjivao vlasti, ističe Paić.
Počevši od talibanskog režima u Avganistanu, preko Iraka, Libije, Tunisa, Egipta, Sirije, svuda gde se Zapad mešao, došlo je do političkog haosa i nestabilnosti.

Neukusni zahtevi Zapada

Zato nekadašnji ambasador smatra da je zahtev EU apsolutno nelogičan i da je nazivati nekoga nelegalnim predstavnikom, a nama osporavati pravo da uputimo našeg ambasadora u tu zemlju mešanje u unutrašnje poslove Srbije.
Beograd sa Damaskom nikada nije prekidao diplomatske odnose.
Pogotovo kada pokušaj da se utiče na našu spoljnu politiku dolazi u momentu kada Srbiji dve godine nije otvoreno nijedno novo poglavlje u pregovorima sa EU o pristupanju naše zemlje, dodaje naš sagovornik.
On čak smatra da su ti jednostrani zahtevi po pitanjima koja se tiču geostrateških i geopolitičkih interesa Zapada, kojima bi trebalo da se povinujemo, apsolutno nedopustivi i da je ta vrsta pritisaka u ovoj fazi kada je Srbija još jako, jako daleko od punopravnog članstva u EU -čak i neukusna.

Na prozivke odgovoriti - suvereno

Paić je izričit u tome da Srbija na prozivke EU treba da reaguje kao suverena zemlja. Njega, kako kaže, ne iznenađuje to kako pokušavaju da nas tretiraju. Pokušaj stvaranja njihove političke monolitnosti se i temelji na tome što će onima koji ne slušaju uputiti prekor, ali i držati lekcije o spoljnopolitičkim vrednostima, pre svega o karakteru vladavine pojedinih država.
„Mislim da ti standardi koje Brisel primenjuje prema nama nisu dostojni jedne suverene države dok su razgovori o pristupanju EU na dugom štapu. Mi nemamo razloga da činimo neke simbolične korake da bi ih odobrovoljili . Ukoliko bismo to sada učinili verovatno da bi njihovi zahtevi u nekim situacijama bili još teži i dovodili bi u pitanje suvereno odlučivanje o našim interesima i odnosima sa zemljama sa kojima nas vezuje tradicionalno prijateljstvo i razumevanje“, zaključio je Paić za Sputnjik.
Komentar