Do sada su naučnici uspeli da isključe neke od uobičajenih uzroka pomora ptica, kao što su salmonela ili hlamidija. Ali, uzrok pomora ostaje nepoznat.
Misteriozna bolest prvi put je prijavljena u Virdžiniji, Vašingtonu i Merilendu u maju, ali se raširila u naredna dva meseca i sada je prisutna u većem delu SAD.
„Nešto neobično se događa i to smo shvatili još u maju. Tada su volonteri počeli da donose ptice kojima je bela pokorica prekrila oči. Mnoge su bile dezorjentisane, letargične i nisu mogle da lete, što može da znači da ih bolest pogađa neurološki. Mnoge od tih ptica su veoma mlade“, kaže Čelzi Džouns iz Društva za brigu o životinjama iz Virdžinije, prenosi „Lajvsajens“.
Kako dodaje, do sada je do njih stiglo 300 ptica, ali je broj pogođenih daleko veći u divljini.
Mnoge od tih ptica poslate su virdžinijskom Odseku za prirodne resurse na ispitivanje, a u istragu je uključena i Geološko-topografski institut SAD.
„Do sada su svi nalazi nedosledni ili neubedljivi“, kaže Liza Marfi, profesor toksikologije na Veterinarskom fakultetu Univerziteta Pensilvanija, koja radi i u laboratoriji uključenoj u istragu.
Geološko-topografski institut sužava listu mogućih uzročnika kao što su bakterije, paraziti i virusi. Do sada su naučnici tog instituta isključili salmonelu, koja je ranije izazvala pomor ptica na zapadu SAD, kao i hlamidiju, koja može da se sa ptica prenese i na ljude. Isključeni su i ptičji grip, virus zapadnog Nila, herpes, virus žute groznice, virus malih boginja, kao i Njukasl virus koji kod ptica izaziva konjuktivitis.
Kako navode iz Geološko-topografskog instituta, nema dokaza da se ova misteriozna bolest prenosi na ljude, ali upozoravaju da se obolelim pticama ne treba približavati.
Pročitajte još: