Komemoracija se zbog pandemije virusa korona održava u skladu sa preporukama stručnjaka o zabrani širenja zaraze. Nakon komemoracija održana je sahrana 19 novih žrtava.
Putem video-linka obratili su se evropski komesar za proširenje Oliver Varheji, predsedavajući Evropskog saveta Šarl Mišel, predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan koji je u svojoj poruci rekao da su zbog srebreničkih žrtava rane još uvek sveže.
Podsekretarka Ujedinjenih nacija i specijalna savetnica generalnog sekretara za prevenciju genocida Alice Nderitu poručila je da događaji u Srebrenici ne idu na čast UN, a ambasador SAD Erik Nelson je kazao da se pridružuje „svima koji oplakuju žrtve od pre 26. godina“.
Predsednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT) Karme Ađijus obećao je da će međunarodne pravosudne institucije nastaviti da procesuiraju žrtve „zločina koji su se u ratovima devedesetih desile u BiH“.
Iako su u Meorijalnom centru Sebrenica – Potočari prisutni predsednik Crne Gore Milo Đukanović i potpredsednik vlade Dritan Abazović, prisutnima se video porukom obratio predsednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović, koji se takođe bratio video-porukom, poručio je da je odgovornost političara da ne dozvole ponavljanje 11. jula i osudio relativizaciju i negiranje zločina.
Povodom komemoracije oglasio se i premijer Andrej Plenković, koji je za srebrenički zločin rekao da je „bezumni zločin poraz ljudskosti“ i na svom tviter nalogu poručio da je Hrvatska u mislima uz Bosnu i Hercegovinu.
U Potočarma je i lider LDP-a u Srbiji Čedomir Jovanović, koji je i savetnik hrvatskog člana Predsedništva BiH Željka Komšića, koji je u to telo izabran glasovima Bošnjaka.