Ne samo što im je holandski arbitar Dani Mekeli u dvoboju sa Dancima poklonio penal u prvom produžetku, posle kojeg su se i domogli finala sa Italijom, već i zbog načina na koji su se ponašali posle stečene prednosti.
Čuvali su loptu, vraćali je čak i do golmana, što je, da se razumemo, potpuno legitimna stvar, ali... Svi pričaju o tome „fudbal se vraća kući“, samo kakav je to fudbal? Zar je to fudbal koji treba vratiti?
Uzmimo u ozbir i da su psihološki nokautirani Danci zbog diskutabilnog penala, kasnije u 107. minutu ostali sa igračem manje, jer umesto povređenog Jensena nije imao ko da uđe, izvršili su svih šest izmena.
I onda samo zamislite, devetoricu Danaca kako po čitavom terenu jurcaju za loptom koju sebično čuvaju desetorica Engleza, neretko je vraćajući u noge golmanu Pikfordu?!
To nije fudbal koji navijači vole i za koji se zalažu. U redu je čuvati rezultat, i jasno je da se na kraju samo pobede pamte, da sve brzo pada u zaborav, ali dobiti penal na poklon pa zatim sa igračem više igrati od noge do noge i tako „ubijati“ vreme, nije fudbal koji treba vratiti.
Imali su Englezi dva minuta i 40 sekundi loptu u svom posedu bez prestanka, nanizali su 53 uspešna dodavanja, ali... Nisu nikog time ubedili. Naprotiv!
Sve je više onih koji se naglas pitaju kako se uopšte fudbal vraća kući? OK, Engleska jeste kolevka fudbala i jedna od dve najstarije fudbalske zemlje, ali „Gordi Albion“ je osvojio samo jednu titulu prvaka sveta i to davne 1966. godine na Vembliju.
Osim toga, sve do sada nisu nikada bili akteri finala, pa je potpuno logično pitanje kako se to fudbala vraća kući...
Suma sumarum, Kejn, Sterling i drugovi će u nedelju od 21 čas u Londonu na Vembliju udariti na Italiju i taj meč moći ćete uživo da pratite u tekstualnom prenosu na Sputnjik sportu.