Lukašenko: Do smrti ćemo se boriti za suverenitet

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da je on miroljubiv čovek, ali nema nameru da se igra politikom i da će se sa snagama bezbednosti do smrti boriti za suverenitet zemlje.
Sputnik
„Ja sam apsolutno miroljubiv čovek, ali ako od nečega odustanem, ako se negde pokolebam, a kamoli da se igram politikom i zemlja propadne, vi mi to nikada nećete oprostiti. Zato nemam drugi izlaz nego da se sa snagama bezbednosti borim do smrti. To je naš posao“, rekao je Lukašenko na svečanosti u čast Dana nezavisnosti koji se slavi 3. jula.  
Predsednik Belorusije se zahvalio svim pripadnicima snaga bezbednosti koji su u teškom periodu bili uz narod. On je naveo da su oni zaštitnici građana, koji cene nacionalno jedinstvo, slobodu i ne žele da ruše svoj dom – Belorusiju. On je naveo da su oni "slomili hibridni mehanizam blickriga i na taj način stali na put novoj ekspanziji na Istok".
Lukašenko je podsetio da je i ranije ukazivao narod Belorusije da se nezavisnost i suverenitet ne stiču tek tako.
„Daj Bože da prođemo kroz sve izazove bez rata. Mi smo dužni da učinimo sve da naš narod, naši susedi i gosti čak i ne primete da mi danas vodimo hibridni rat", konstatovao je predsednik Belorusije.
Lukašenko: Postupci Zapada prema Belorusiji ─ pritisak na Rusiju
Lukašenko je dodao da je ubeđen da će Belorusija proći težak test koji je pred njom.
Podsetimo, masovni protesti opozicije u Belorusiji počeli su 9. avgusta, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.
Zatim su u Belorusiji pokrenuti krivični postupci protiv niza opozicionih lidera zbog poziva na zauzimanje vlasti, stvaranja ekstremističkih grupa, zavera za preuzimanje neustavne vlasti i pokušaja terorističkih napada.
Vlasti Belorusije nekoliko puta su izjavljivale da su protestne akcije koordinisane iz inostranstva. Lukašenko je krivio Zapad da je direktno umešan u situaciju u zemlji. Posle izbora odnosi Belorusije i zapadnih država su se pogoršali. Evropska unija, Velika Britanija, SAD, Kanada i niz drugih zemalja su uvele sankcije protiv beloruskih zvaničnika i nekih kompanija.
Pročitajte još:
 
Komentar