Uključenjem Amerike u Normandijski format pregovora bio bi krupan korak ka pronalasku rešenja za konflikt u Donbasu, izjavio je šef ukrajinske delegacije u trilateralnoj kontakt grupi Leonid Kravčuk.
Kako je rekao, to bi ujedno značilo i da će na minskoj platformi biti „više diplomatije, više napora i više čvršćih stavova nego što je to slučaj danas“.
„Francuska i Nemačka, koje čine Normandijsku četvorku, nemaju tako čvrste i sistemske stavove prema Moskvi, odnosno, niko nema tu snagu da postavi Rusiju na mesto. A to mesto je da je ona agresor i učesnica u konfliktu“, naglasio je.
Kravčuk je kazao i da ni jednom za sve ove godine nije čuo da je bilo Francuska ili Nemačka rekla da je Rusija agresor i da mora da napusti Donbas i da ostavi na miru Krim, što je odavno trebalo reći.
Situacija u Donbasu
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. pokrenule vojnu operaciju protiv samoproglašenih Donjecke i Luganske Narodne Republike, koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. godine. Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatraju se, između ostalog, na sastancima kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. usvojila tri dokumenta koja regulišu korake za deeskalaciju sukoba.
Sveobuhvatni prekid vatre u Donbasu stupio je na snagu 27. jula prošle godine. Ove mere podrazumevaju potpunu zabranu paljbe, razmeštanja naoružanja u naseljima i u njihovoj blizini, ofanzivnih i izviđačko-diverzantskih akcija. Pored toga, predviđena je disciplinska odgovornost za kršenje prekida vatre. Naredbe o prekidu vatre koje sadrže mere za njegovo održavanje moraju da budu na snazi sve dok se sukob ne reši u potpunosti. Međutim, od februara 2021. situacija u Donbasu ponovo je počela da se pogoršava.
Pročitajte još: