Kako list navodi, američki državni sekretar Entoni Blinken, njegov zamenik Vendi Šerman i zamenik držanog sekretara za politička pitanja Viktorija Nuland zalagali su se za sankcije usmerene na blokiranje projekta, bez izuzetka za kompaniju-operatera gasovoda i njenog izvršnog direktora.
Bajden i visoki zvaničnici Saveta nacionalne bezbednosti usprotivili su se tome, tvrdeći da sankcije mogu pokvariti odnose sa Berlinom, piše „Vašington post“. Kako se navodi, pošto je završeno više od 90 odsto projekta, Bela kuća ga smatra gotovom stvari, stoga nema smisla da ugrožavaju odnose SAD i Nemačke.
Ranije je Bela kuća saopštila da će biti teško omesti izgradnju gasovoda, jer je praktično završen. Sredinom maja SAD su odustale od uvođenja sankcija protiv kompanije „Nord strim 2 AG“, rekavši da to protivreči nacionalnim interesima. Međutim, nakon toga su SAD uvele ograničenja protiv ruskih kompanija i brodova, koji su uključeni u izgradnju „Severnog toka 2“.
Podsetimo, predsednik Rusije Vladimir Putin na plenarnom zasedanju Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu 4. juna saopštio je da je uspešno završeno polaganje cevi prvog kraka gasovoda „Severni tok 2“.
Pročitajte još: