„Cilj mera za stvaranje socijalnih ugovora je uvođenje održivih praksi obezbeđivanja građanskog učešća za poboljšanje kvaliteta života građana Kosova i jačanje njihovog partnerstva sa opštinskim vlastima“, navodi se u opisu projekta.
U okviru projekta predviđa se uključivanje stanovnika delimično priznate Republike Kosovo u pripremu, nadgledanje i sprovođenje politike na opštinskom nivou.
Za ovaj projekat USAID namerava da zaključi petogodišnji ugovor sa stručnjacima, za šta će biti izdvojeno do 15 miliona dolara.
U dokumentu se naglašava da nedostatak odgovarajuće komunikacije između stanovništva i lokalnih vlasti dovodi, između ostalog, do percepcije procesa donošenja odluka kao korumpiranog. Osim toga, javljaju se „nerealna očekivanja“, jer građani nisu svesni budžetskih i proceduralnih ograničenja.
S tim u vezi, budući ugovarači će, između ostalog, morati da odaberu pet probnih opština, razviju i realizuju plan za uspešnu saradnju stanovnika sa njihovim vlastima, a zatim da pomažu u širenju takvih primera.
U aprilu je objavljeno da bi USAID mogao da izdvoji do pet miliona dolara za razvoj institucija civilnog društva na Kosovu.
Pročitajte još: