Slavska litija kretala se od Vaznesenjskog hrama ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana, preko Trga Slavija i Bulevara oslobođenja do Hrama Svetog Save na Vračaru.
Kako javlja izveštač Sputnjika, u litiji se okupilo više hiljada ljudi.
Spasovdanska litija u Beogradu
© Sputnik / Lola Đorđević
Krst na čelu povorke nosio je višestruki šampion u dizanju tegova Rade Savić, kog su pratili pripadnici Vojske Srbije, noseći ikonu Presvete Bogorodice i Isusa Hrista.
Spasovdanska litija u Beogradu.
© Sputnik / Lola Đorđević
Iza njih se kretalo sveštenstvo i mladi — odeveni u narodne nošnje. Za njima koračao je verni narod sa srpskim barjacima i ikonama. Odmah za patrijarhom u litiji su lekari i medicinski radnici koji se više od godinu dana bore za živote u pacijenata u kovid sistemu.
Atmosferu tokom litije upriličio je orkestar MUP-a.
Spasovdanska litija u Beogradu.
© Sputnik / Lola Đorđević
U litiji su bili i pripadnici počasne garde Vojske Srbije i žandarmi u svečanim uniformama, koji su nosili ikonu Presvete Bogorodice Trojeručice.
U Spasovdanskoj litiji je i iguman Hilandara Metodije
© Sputnik / Stefan Đurić
Građani su, takođe, mogli da se poklone moštima despota Stefana Lazarevića i Svete Petke. Mošti despota Stefana nosila su četiri vojna sveštenika u uniformama, a mošti Svete Petke crkveno sveštenstvo.
Pripadnici Vojske Srbije nose ikonu Presvete Bogorodice na Spasovdanskoj litiji.
© Sputnik / Radoje Pantović
Posebno za ovu priliku, u Beograd je doputovala bratija Hilandara. U krsnom hodu u Beogradu su i iguman manastira Hilandara arhimandrit Metodije i iguman Studenice arhimandrit Tihon.
Spasovdanska litija u Beogradu
© Sputnik / Lola Đorđević
U litiji su učestvovali i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, zamenik gradonačelnika Goran Vesić, ministar u Vladi Srbije Nenad Popović, članovi beogradskih crkvenih horova, predstavnici različitih gradskih službi. Na Trgu Slavija bila je puštena himna Srbije „Bože pravde“.
Učesnici Spasovdanske litije ispred Hrama Svetog Save
© Sputnik / Lola Đorđević
Podsetimo, jutrošnjom liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi, koju je služio patrijarh Porfirije, počelo je obeležavanje slave Grada Beograda — Vaznesenja gospodnjeg, Spasovdana.
Učesnici Spasovdanske litije u narodnim nošnjama
© Sputnik / Radoje Pantović
Od kada je despot Stefan Lazarević 1403. godine dao Beogradu status prestonice, u čast obnove i napretka, Beograd je kao svoju slavu uzeo Spasovdan.
Patrijarh Porfirije predvodi Spasovdansku litiju
© Sputnik / Radoje Pantović
Ta stara zavetna slava simbolično ukazuje na uzdizanje — vaznesenje grada iz pepela i neuništivu nadu i veru u budućnost.
Spasovdanska litija na Trgu Slavija u Beogradu.
© Sputnik / Lola Đorđević
Praznik Vaznesenja Gospodnjeg ili kako je u narodu uobičajeno, Spasovdan, jedan je od deset praznika posvećenih Hristu.
Učesnik Spasovdanske litije u narodnoj nošnji nosi ikonu
© Sputnik / Radoje Pantović
Spada u pokretne praznike i uvek pada u četvrtak, 40 dana posle Vaskrsa, a deset dana pre Duhova.
Spasovdanska litija u Beogradu
© Sputnik / Radoje Pantović
Prošle godine, zbog pandemije virusa korona, litije nije bilo, ali je gradska slava obeležena liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi i lomljenjem slavskog kolača i paljenjem sveća u Starom dvoru, uz prisustvo manjeg broja ljudi nego što je uobičajeno.
Pročitajte još: