Konkretno, diplomcima programa „Ingliš akses“ (English Access) biće predloženo da se pridruže inicijativama za učenje engleskog jezika i „promovisanja američke kulture“ među omladinom Donjecke i Luganske oblasti. U te svrhe Stejt department namerava da izdvoji 100.000 dolara za 2021-2022. godinu.
Stejt department namerava da razvija inicijative mladih ljudi koje doprinose učešću građanskog društva u sprovođenju reformi, toleranciji prema „marginalizovanim ili raseljenim grupama stanovništva“ i njihovoj integraciji, jačanju veza između stanovnika SAD i Ukrajine.
Program će se realizovati u područjima Donbasa „koja su stradala u vojnom sukobu koji se nastavlja“, između ostalog u gradovima Bahmut, Lisičansk, Mariupolj, Slavjansk i Severodonjeck, precizirano je u dokumentu. Navedena naseljena mesta nalaze se pod kontrolom Kijeva.
„Program će biti usmeren na razvoj veština građanskog učešća 50 talentovanih diplomaca programa 'Akses' koji će učestvovati u različitim društvenim inicijativama, usmerenim na besplatno učenje engleskog jezika i promovisanje američke kulture i vrednosti među omladinom koja nije materijalno obezbeđena u 'narandžastoj zoni bezbednosti' Donjecke i Luganske oblasti“, navodi se u opisu projekta.
Prema rečima političkog analitičara i ekonomiste Aleksandra Dudčaka, programi „pomoći“ Donbasu koje predlažu SAD uopšte nisu u skladu sa stvarnim potrebama tog regiona. Međutim, kako dodaje, čak ni u aktuelnoj kriznoj situaciji američki stručnjaci ne propuštaju priliku da nametnu društvu svoje poglede.
„Vidimo kako Amerikanci promovišu svoju ideologiju i poglede, što je primer 'meke moći', demonstracija 'podrške' Ukrajini, a ustvari je to, naravno, potpuna besmislica“, rekao je stručnjak za RT.
Kako je dodao, sa ukrajinskim društvom aktivno rade različite američke strukture, od kojih su mnoge zabranjene u Rusiji.
Prema rečima profesora Visoke škole ekonomije Aleksandra Domrina, suma koja je izdvojena za ovaj projekat je, najverovatnije, „propagandni trik“, koji ima za cilj da zainteresuje omladinu za američku kulturu.
„Ovo je kao u filmu, kada umesto rešavanja stvarnih problema prikazuju sjaj, sliku navodno srećnog američkog života. Tako uspostavljaju kontakt sa mladim ljudima. Očigledno je da u ovom slučaju američka agitacija i propaganda 'bacaju udice' kako bi kasnije iskoristile tu decu iz neobezbeđenih porodica, jer je njih lakše otrgnuti od svojih korena i iskoristiti za druge ciljeve“, pojasnio je analitičar.
Ovo nije jedini projekat Stejt departmenta – u poslednje vreme američke vlasti izdvojile su seriju finansijskih sredstava za rad sa stanovništvom Ukrajine.
Pročitajte još: