Osmani je 11. decembra prošle godine izjavila da je voljna da nastavi saradnju sa Vokerom, iako ugovor sa njegovom fondacijom nije bio produžen.
Međutim, od prošle godine, Osmani i Voker nisu bili u kontaktu.
"Nisam o tome razgovarao sa predsednicom Osmani. Nisam komunicirao s njim od kada je izašla priča da je nekako raskinula ugovor sa fondacijom. Mislim da je bila veoma zauzeta izbornom trkom i pregovorima za formiranje nove vlade. Nekako sam čekao da me pozove", izjavio je Voker za televiziju T7, a prenela "Gazeta ekspres".
On podseća da je u razgovoru koji je vodio sa Osmani, nakon što je T7 izvestio da ugovor sa Fondacijom nije produžen, rekao predsednici Kosova da će učiniti sve da joj pomogne u vršenju vlasti.
"Kosovo onlajn" podseća da je Voker lobirao za Kosovo, a za tu svrhu potpisan je ugovor u avgustu prošle godine između kancelarije predsednika Kosova i Fondacije Vilijam Voker, ali takav ugovor između Prištine i bivšeg ambasadora više nije na snazi.
Fondacija, koju su osnovali Voker i Hasan Šalja 2017. godine, potpisala je, kako su preneli mediji u avgustu prošle godine, ugovor sa bivšim kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem o pružanju saveta na pet meseci.
Vilijem Voker je bio šef Misije OEBS-a 1999. godine na Kosovu i Metohiji. Njegov izveštaj o navodnom zločinu srpskih snaga nad civilima u selu Račak bio je povod za pojačan pritisak Zapada na Beograd i uvod u neuspele pregovore u Rambujeu, a potom u agresiju NATO na SR Jugoslaviju.
O angažovanju Vilijama Vokera opširnije u videu: