„Er Frans“ otkazao let iz Pariza u Moskvu, problem Belorusija

Francuska aviokompanija „Er Frans“ otkazala je danas planirani let iz Pariza za Moskvu. Predstavnici francuske aviokompanije rekli su za Sputnjik da je razlog – zaobilaženje vazdušnog prostora Belorusije na šta su se zapadne aviokompanije odlučile posle incidenta s prinudim sletanjem aviona „Rajanera“ u Minsk.
Sputnik
„Er Frans potvrđuje da je 26. maja morao da otkaže let na relaciji Pariz-Moskva iz razloga koji imaju veze sa zaobilaženjem vazdušnog prostora Belorusije zbog čega je bilo potrebna nova dozvola ruskih vlasti za ulazak na njihovu teritoriju“, naveli su u pres službe francuske kompanije.
Let je, kako navode, odložen za sutra. To je, kako se navodi, bio jedinstven slučaj i problema sa drugim letovima nije bilo.
Avion je trebalo da sleti u rusku prestonicu u 14 sati, a na aerodromu je objavljeno obaveštenje da je let otkazan.
Ranije danas avion beloruske kompanije „Belavia“ na letu iz Minska u Barselonu nije mogao da sleti na španski aerodrom jer Francuska nije dozvolila avionu ulazak u svoj vazdušni prostor.
Kremlj: Cenu evropske politike prema Belorusiji platiće putnici
Pres-sekretar beloruskog Ministarstva spoljnih poslova Anatolij Glaz rekao je da je postupak Francuske direktno kršenje međunarodnog prava.
Avion se potom vratio u Minsk.
Podsetimo, Evropski savet pozvao evropske aviokompanije da izbegavaju da lete iznad Belorusije i saopštio da očekuje od Međunarodne organizacije za civilnu avijaciju da hitno istraži gore navedeni incident. Lideri država EU su se založili za uvođenje novih sankcija Belorusiji.
Letovi Belorusija

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Komentar