Ona je u intervjuu radiju "Vesti FM" podsetila da je poslednjih godina bilo više primera prinudnog sletanja aviona iz različitih država na inicijativu zapadnih država, uključujući i iz političkih razloga.
"O otmicama, o hapšenju bez suda i istrage, samo na osnovu materijala specijalnih službi ili provokacija, kako su ljudi iz trećih država prevoženi iz jedne države u drugu, apsolutno nelegalno… To oni apsolutno ne uzimaju u obzir. To je norma, rutina. Znajući sve to, na Zapadu počinje histerija. Zašto? Mi znamo. Jer je Belorusija na dnevnom redu", rekla je Zaharova.
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još: