Minsk objavio transkript razgovora kontrole leta i pilota „Rajan era“

Vazduhoplovno odeljenje Ministarstva saobraćaja Belorusije objavilo je na svom sajtu deo transkripta razgovora beloruskog kontrolora leta i pilota aviona „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus i prinudno sleteo u nedelju na aerodrom u Minsku.
Sputnik
Na sajtu je objavljen tekst na engleskom jeziku.
„Dobili smo dojavu specijalnih službi da imate bombu u avionu i da bi mogla da bude aktivirana iznad Vilnjusa“, rekao je kontrolor leta.
On je preporučio posadi da iz bezbednosnih razloga prizemlje avion na aerodrom Minska.
Kako se navodi u transkriptu, pilot je potom upitao odakle su dobili informacije o bombi, na šta je kontrolor rekao da je služba bezbednosti dobila mejl sa tim obaveštenjem koji je poslat na adrese nekoliko aerodroma. 
Zatim je pilot upitao ko je dao preporuku da se avion pošalje u belorusku prestonicu, da li je to učinila avio-kompanija, aerodrom sa kojeg je avion poleteo ili onaj na koji bi trebalo da sleti, na šta je kontrolor leta odgovorio: „To je naša preporuka“.
Nakon toga je pilot rekao da je „njihova namera da preusmere avion na aerodrom u Minsku.
Transkript ne sadrži nikakve pretnje kontrolora leta posadi, istaklo je odeljenje.
Direktor odseka za avijaciju Ministarstva saobraćaja Belorusije Artjom Sikorski u ponedeljak je izjavio da, prema transkriptu pregovora između beloruskih kontrolora leta i pilota aviona „Rajan era“, nije bilo vršenja pritiska na posadu prilikom donošenja odluke o prinudnom sletanju.
Letovi Belorusija
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Najupečatljivije „epizode“ prinudnog sletanja: I kritičari Lukašenka spuštali avione
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
Komentar