„Pridružujem se mnogim pozivima na međunarodnu istragu radi razjašnjavanja činjenica tog događaja. Pozdravljam saopštenja da je EU tražila uvođenje ciljanih ekonomskih sankcija i drugih mera“, izjavio je Bajden.
Predsednik Amerike smatra da su poslednji događaji „uvreda međunarodnih normi“.
„Činjenica da je Belorusija sprovela prisilnu promenu pravca komercijalnog aviona koji leti iz jedne zemlje EU u drugu, kao i hapšenje Romana Protaseviča direktna su uvreda međunarodnih normi“, navedeno je u Bajdenovoj izjavi.
S tim u vezi, istakao je da Sjedinjene Američke Države najoštrije osuđuju te akcije Minska.
Istovremeno, u izjavi se navodi da je moguće da je snimak saslušanja Protaseviča snimljen pod prinudom.
„Zajedno sa drugim zemljama, SAD pozivaju na njegovo oslobađanje, kao i stotina političkih zatvorenika“, dodao je Bajden.
On je izrazio podršku beloruskom blogeru Protaseviču i bivšoj predsedničkoj kandidatkinji Svetlani Tihanovskoj.
„SAD nastavljaju da podržavaju beloruski narod u njegovoj borbi“, rekao je.
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još: