„To je bio slučaj otmice koju je podržala vlada... piraterije uz podršku države“, rekao je O'Liri za radio stanicu „Njuztok“. Istovremeno, primetio je da još uvek ne može detaljno da govori o incidentu, jer se ovom pričom trenutno bave vlasti Evropske unije i NATO.
„Ispitujemo našu posadu koja je tokom šest sati uradila fenomenalan posao odvođenja ovog aviona i gotovo svih putnika iz Minska“, rekao je šef kompanije.
Prema njegovim rečima, incident je bio „veoma zastrašujuć“ za putnike i posadu, jer su se nalazili pod naoružanom stražom, a torbe su im pretresane.
Direktor kompanije tvrdi i da su se u avionu kompanije nalazili agenti beloruskog KGB-a.
„Smatramo da je na aerodrom (sa leta) sišlo još nekoliko agenata KGB-a“, precizirao je O'Liri.
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još: