Palmer je, povodom proslave 15 godina od sticanja samostalnosti Crne Gore, kao izvanredne uspehe te zemlje izdvojio njen ulazak u NATO, obezbeđivanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, kao i „izgradnju snažnog, živog multietničkog demokratskog društva“.
Ipak, dodao je i da postoje duboke podele u Crnoj Gori, kakve su, kako je ocenio, prisutne i širom zapadnog sveta, izrazivši uverenje da će se Crna Gora uspešno i efikasno suočiti sa tim izazovima.
„Aspolutno smo zabrinuti u pogledu aktuelnih tenzija i radimo sa vladom, opozicijom, civilnim društvom, nezavisnim novinarima da naglasimo američku podršku reformama koje će učvrstiti snažno partnerstvo SAD i Crne Gore“, ističe Palmer, prenosi Tanjug.
Poručio je da Vašington želi da Crna Gora nastavi da daje doprinos NATO, uključujući i misiju Kfora.
„Ohrabrio bih crnogorsku vladu da nastavi da traži prilike da se obučava sa nama, raspoređuje snage sa nama, da sarađuje sa SAD i drugim NATO saveznicima na način koji će osigurati bezbednost ne samo drugih, već i Crne Gore“, rekao je.
Na pitanje da li SAD imaju bilo kakve primedbe u pogledu novog Zakona o tužilaštvu nakon čijeg usvajanja je DPS odlučio da bojkotuje rad parlamenta, Palmer je rekao da je veoma važno da su taj zakon, i svi zakoni u potpunosti usklađeni sa očekivanjima i obavezama koje je Crna Gore preuzela prema EU.
Dodaje da bi SAD „veoma volele da se preporuke komisije integrišu u zakon kako bi se osiguralo da je pravni okvir Crne Gore u potpunosti usklađen sa njenim aspiracijama u vezi sa EU“.
„Kada je reč o ulozi DPS-a, više puta smo stavili do znanja, ne samo u Crnoj Gori, nego i u širem regionu, da je bojkotovanje izbora i demokratskih institucija loša taktika i da je to loše za demokratiju“, upozorava Palmer.
Pročitajte još: