Prema navodima časopisa, brojnost ove vojne formacije deset je puta veći od broja podzemnih agenata CIA.
U članku se navodi da „tajni“ vojnici rade i u zemlji i u inostranstvu, obavljajući zadatke u vojnoj uniformi ili prerušeni u civile.
Osim toga, prema izveštajima medija, u ovom programu učestvuje oko 130 privatnih kompanija koje godišnje troše više od 900 miliona dolara.
Radi se o stvaranju lažne dokumentacije, plaćanju računa i poreza lica koja rade pod lažnim imenima, kao i proizvodnji specijalnih uređaja i opreme za prisluškivanje i nadzor u najudaljenijim krajevima Bliskog istoka i Afrike.
Snage za specijalne namene američke vojske čine više od polovine ukupnog sastava tajnih trupa. Njihov glavni zadatak je progon terorista u ratnim zonama i neprijateljskim zemljama.
Najnovija i najbrže rastuća grupa ove vojske su sajber-borci, koji rade pod izmišljenim imenima i prikupljaju informacije sa interneta, a takođe mogu da učestvuju u kampanjama uticaja na društvenim mrežama.
Autori istrage smatraju da je Vašingtonu ova tajna formacija potrebna ne samo za borbu protiv terorizma, već i za povećanje konkurentnog potencijala u hibridnom ratu protiv Rusije i Kine.
„Njuzvik“ je uspeo da razgovara sa jednim od penzionisanih visokih oficira tajne vojske. On je ispričao da se ništa ne zna o stvarnim razmerama programa, a takođe je istakao da je želja da se bude neranjiv za neprijatelja korisna samo Sjedinjenim Američkim Državama, međutim, na globalnom nivou ovaj trend otežava rešavanje sukoba.
Pročitajte još: