Prema navodima autora članka, konfrontacioni stav administracije Džoa Bajdena prema Rusiji ne iznenađuje, jer je još pre stupanja na dužnost predsednika zajedno sa kolegama-demokratama promovisao teoriju zavere, prema kojoj je Moskva navodno aktivno podržavala bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa i mešala se u unutrašnje poslove Sjedinjenih Američkih Država.
Kada je preuzeo vlast u svoje ruske, Bajden je samo pogoršao napetost između dve zemlje, dok njegova izjava da želi da se sastanke sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom nije značajno uticala na novonastalu situaciju u bilateralnim odnosima, konstatuje autor članka.
Prema njegovom mišljenju, politički pravac Vašingtona protiv Pekinga, uprkos očekivanjima analitičara, nije se značajno izmenio, a nisu se ostvarile nade da će se voditi pomirljivija politika. Sjedinjene Američke Države i dalje podržavaju Tajvan koji pretenduje na nezavisnost od Kine, a takođe ostaju privržene nameri da podržavaju kontrolu Japana nad spornim ostrvima Senkaku.
Novinar zaključuje da nesposobnost nove administracije Džoa Bajdena da postavi prioritete povećava rizike za SAD. Konkretno, on smatra da nastavak aktuelne politike samo doprinosi zbližavanju Rusije i Kine, šireći njihovu diplomatsku, ekonomsku i vojnu saradnju. To će, kako konstatuje autor članka, omogućiti dvema zemljama da se suprotstave dominaciji Vašingtona u svetskoj politici.
O tome kako je Amerika kumovala zbližavanju Rusije i Kine govorila je u svojoj emisiji glavna urednica Sputnjika u Srbiji Ljubinka Milinčić.
Pročitajte još: