Moja Rusija: Oldtajmeri, antikviteti, Žirinovski i jedan srpski kolekcionar /video/

Gde antikvitete i umetnička dela kupuje moskovska elita, a gde običan svet? Koliko za takve komade plaćaju bogataši i kolekcionari, a koliko mora da izdvoji prosečan Moskovljanin?
Sputnik
U Moskvi postoji na desetine antikvarnica i pijaca starina na kojima se mogu naći rariteti iz raznih epoha zemlje, ali i iz uvoza. Ponuda je raznovrsna – ima svega i za svačiji džep. Ipak, ne kupuju svi na istim mestima. Bogata klijentela i kolekcionari uglavnom pazare na aukcijama, u antikvarnicama i na velikim antikvarnim sajmovima, dok običan svet jedinstvene komade pronalazi na buvljacima.
Za one sa punijim džepom nedavno je u centru Moskve održan 46. Ruski antikvarni salon, koji je okupio poznate kolekcionare, umetničke kritičare i ljubitelje umetnosti. 
Prema tradiciji, na štandovima učesnika Antikvarnog salona predstavljaju se razna jedinstvena umetnička dela – slike, ikone, skulpture, nameštaj, nakit, posuđe i ukrasni predmeti od najfinijeg porcelana i srebra i još mnogo toga. Ekspozicija obuhvata antikvarnu i savremenu umetnost. Ove godine po prvi put izloženi su i retro automobili.
Deo svoje zbirke predstavio je i srpski kolekcionar Vladimir Pešić. Porodičnu kolekciju počeo je da stvara pre više od veka Vladimirov prapradeda Andrija, tako da je i sam Vladimir još od najranijeg detinjstva bio okružen slikama koje su ukrašavale zidove njegovog roditeljskog doma. 
Oldtajmeri na Salonu antikviteta u Moskvi
Vladimir je rođen u Londonu, potom je živeo u Parizu i Moskvi, gde je došao kao dete i gde je uz oca, čuvenog dopisnika lista „Politika“ – Dušana Pešića, upoznavao sovjetske i ruske umetnike i obilazio čuvene ruske muzeje.
Svoje slike iz porodične kolekcije ovaj Beograđanin je izložio po treći put na ovom ruskom salonu antikviteta. Da organizatori visoko ocenjuju zbirku porodice  Pešić, dokazuje to što su slike izložene u prestižnom delu „Gostinog dvora“, dok ruski novinari i kritičari pohvalno pišu o Pešićevoj kolekciji.
Na Salonu antikviteta u Moskvi predstavljene su i ikone iz 15. veka, remek-dela najvećih ruskih i evropskih slikara, unikatni komadi nameštaja, među kojima je i vitrina koju je car Petar Prvi naručio iz Kine. Cene idu od nekoliko stotina evra za dela iz savremene umetnosti do milionskih iznosa za antikvitete. Trguje se čak i kriptovalutama.
Salon antikviteta u Moskvi
Ljubitelji starina sa plićim džepom uglavnom odlaze na buvljake i pijace starina. Jedno takvo mesto je i radnja „Retro“…  Deo robe se prodaje po fiksnim cenama – za samo 100 rubalja, što je nešto malo više od jednog evra, mogu se kupiti razne ukrasne figurice, čaše, šolje, pa čak i knjige. 
Trguje se samovarima, odećom, obućom, skulpturama, nakitom, gramofonskim pločama, satovima, posuđem i ukrasnim predmetima, oslikanih ruskom narodnom umetnošću pod nazivom „gželj“, pa čak i nameštajem. Drugim rečima, ima svega – od igle do lokomotive.
Cene su, kao i sama ponuda, šarolike, pa se, recimo, podna lampa ili samovar iz 19. veka prodaju za oko 500 evra. Mogu se pazariti i ćilibarske ogrlice za nešto manje od 50 evra, ali i drugi nakit od ćilibara – verovatno kalinjingradskog, s obzirom da se čak oko 90 odsto svetskih rezervi ćilibara nalazi u ruskoj Kalinjingradskoj oblasti.
Salon antikviteta u Moskvi
Ovde se povremeno organizuju i aukcije i izložbe na kojima se predstavljaju lične kolekcije ljubitelja umetnosti, pa čak i ruskih političara – ovog puta ovde je izložena privatna kolekcija lidera liberala  Vladimira Žirinovskog i pokloni koje je dobijao od Sadama Huseina, Džeka Nikolsona i drugih poznatih ljudi.
Novinarka Sputnjika Olivera Ikodinović u video-blogu „Moja Rusija“ vodi vas svake druge nedelje na vama poznata, ali i skrivena mesta Moskve i Rusije. Zavirite sa nama u različite kutke Rusije i njene prestonice, upoznajte njihove lepote i tradiciju i osetite duh zemlje i dušu Rusa.
Sve emisije „Moja Rusija“ možete pogledati OVDE.
Komentar