Da su ugroženi podaci čak 533 miliona korisnikaobjavio je „Biznis insajder“, tvrdeći da se radi o korisnicima iz 106 zemalja, među kojima 32 miliona iz SAD, 11 miliona iz Velike Britanije, šest miliona iz Indije...
Među tim podacima su brojevi telefona, imena, lokacije, datumi rođenja, biografije, i-mejl adrese...
Direktorka za komunikacije Fejsbuka Liz Šepard tvrdi da su podaci ukradeni pre dve godine, što je ta kompanija otkrila i još tada rešila to pitanje.
Međutim, Alon Gal, čelnik kompanije „Hadson rok“, koja se bavi istraživanjem i obaveštajnim radom o sajberkriminalu, koji je objavio ovaj propust, kaže da te informacije mogu biti iskorišćene za krađu identiteta ili prevare na internetu, ali i za „društveni inženjering ili pokušaje hakovanja“.
Početkom godine takođe su se pojavile informacije da se na internetu nude na prodaju podaci korisnika Fejsbuka, a sada je navodno objavljena cela baza ukradenih podataka.
„Pojedinci koji prave profile kod kompanija sa reputacijom kao što je Fejsbuk, veruju tim kompanijama kada im poveravaju svoje podatke, pa i njihovi podaci treba da budu tretirani sa poštovanjem“, kaže Gal i dodaje da je objavljivanje ličnih podataka „veliko kršenje poverenja“.
Pročitajte još:
- Koji kućni uređaji mogu da vas špijuniraju
- Prevaranti ponovo „pecaju“: Ne delite podatke – opljačkaće vas
- Orvelovska era interneta: Počinje gerilski „rat“ za osnovna ljudska prava